چگونه از جستجوگر بهجو استفاده کنیم؟

تفاوت اصلی‌ بهجو با دیگر موتورهای جستجوی فارسی‌ این است که نیازی به استفاده از صفحه کلید فارسی‌ برای وارد نمودن متن ورودی نمیباشد. کافیست که کلمات فارسی‌ را با حروف لاتین (به صورت پینگلیش، mesle in) بنویسید. بهجو متن ورودی را به خط فارسی‌ تبدیل کرده و آنرا در گوگل جستجو می‌کند:

Behnevis editor snapshot

کلمات پس از وارد کردن فاصله (space) بعد از چند ثانیه به خط فارسی‌ تبدیل میشوند. تفاوت دیگر بهجو این است که نتایج جستجو بدون رفتن به صفحهٔ جدید نمایش داده میشوند. این قابلیت باعث سریعتر شدن بارگزری نتایج و بهبود تجربهٔ جستجوی شما میگردد.

۱) برای نوشتن اکثر حروف میتوان از معادل انگلیسی طبیعی‌ آن استفاده کرد، مثلا ب را با b و گ را با g نوشت.

۲) برای نگارش بقیهٔ حروف فارسی مثل ث در تثبیت یا ظ در ظاهر ابتدا کلمه را به صورت معمول با حروف لاتین بنویسید. مثل tasbit یا zaaher, سپس روی کلمهٔ تبدیل شده به فارسی کلیک کنید. پنجره‌ای باز خواهد شد که در آن میتوانید تمامی حروف کلمه را تصحیح فرمایید. تصحیح شما از این به بعد در خاطر این سایت خواهد ماند.

Correcting farsi word

۳) همچنین میتوانید برای نوشتن سریع بعضی حروف فارسی از جدول زیر استفاده کنید:

aa
الف
a'
ع
t'
ط
z'
ظ
q, gh
ق
q', gh'
غ
zh
ژ
x، kh
خ
ch
چ
s'
ص
oo ،v، u
و
eye مثل دادهٔ dadeye و همهٔ hameye
هٔ
e'
ئٔ

۴) بهتر است پیشوند و پسوندها را به صورت جدا بنویسید. بطور مثال: نماینده‌ها = namayande ha و بی‌غرض = bi gharaz. بیشتر پسوند و پیشوند‌های فارسی بطور خودکار تشخیص داده شده و به کلمه به طور صحیح چسبانده میشوند.

۵) کلمات دو قسمتی را با خط فاصله بنویسید: علی‌نژاد  = ali-nezhaad، نو‌آوری = no-aavari, فوق‌العاده = fogh-alaadeh.

۶) برای نوشتن کلمات لاتین در متن فارسی در ابتدای آن علامت \ یا / قرار دهید. مثلا برای نوشتن book از /book یا \book استفاده کنید. آدرس‌های اینترنتی و ایمیل (مثل www.google.com یا someone@google.com) به صورت خودکار تشخیص داده میشوند و نیازی به افزودن این علامت‌ها به ابتدای آنها وجود ندارد.

behjoo logo